Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Květinové ornamenty se vrátily zpět do Olomouce

13.8.2022 | Olomouc

Návštěvníci olomouckých Smetanových sadů se mohou kochat pohledem na květinové ornamenty, které vytvořili zahradníci z Výstaviště Flora. Vysazeny jsou letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky. Na podzim budou vysazeny dvouletky a cibuloviny. 


Přímo u historické budovy restaurace Fontána se návštěvníci olomouckých Smetanových sadů mohou těšit pohledem na nové ornamentální záhony. Zahradníci z Výstaviště Flora jimi ozdobili střed Rudolfovy aleje.

„Již delší dobu jsme vnímali požadavek části návštěvníků Smetanových sadů, jimž se stýskalo po dřívější ornamentální výsadbě,“ vysvětlila krok Výstaviště Flora jeho ředitelka Eva Fuglíčková. 

Ornamentální výsadba se objevila na dvou záhonech u vodotrysku. Zahradníci tam podle projektu Karin Dienstbierové vysázeli letničky doplněné o kobercové a solitérní trvalky. Na podzim pak odkvetené letničky nahradí dvouletky a cibuloviny.

 

Návrat tradice

Podoba nových záhonů navazuje na tradici olomouckých ornamentálních záhonů a současně respektuje neformální styl trvalkových záhonů, jež budou nadále zdobit zbytek aleje. Návrat ornamentů na celou alej není v plánu, jejich založení a především údržba je až čtyřikrát dražší než u současných štěrkových záhonů, které kvetou celoročně. „Důvodem je především současná ekonomická situace a klimatické poměry – přetrvávající sucho.

Založení a údržba záhonů cibulovin a následně letniček v ornamentálním pojetí je výrazně dražší než u zbývajících záhonů na hlavní aleji. Ornamentální záhony vyžadují náročnější a častější proces výsadby, intenzivní závlahu a několikanásobné pletí,“ uvedla Fuglíčková.

 

Stále v květu

Štěrkové záhony nyní ke spokojenosti podstatné části Olomoučanů vyplňují valnou část Rudolfovy aleje a také veřejný prostor v některých olomouckých ulicích. Jejich podoba je vedle nižší finanční náročnosti dána i několika dalšími faktory. „Jsou to moderní zahradnické trendy a reakce na převažující sucho. U štěrkových záhonů jsme využili koncept plný odolných květin vyžadujících minimální údržbu. Druhovou skladbu měli na starost profesionálové,“ doplnila Fuglíčková. Cílem, jehož se u štěrkových záhonů podařilo dosáhnout, bylo také to, aby na nich vždy byla část rostlin v květu. A to téměř po celý rok.

„Návštěvníci parků si tak procházku alejí či ulicemi města vždy užijí. Štěrkové záhony totiž pokaždé díky vhodně zvolenému konceptu vypadají jinak, lidé zde vždy mohou obdivovat jiné právě kvetoucí rostliny,“ zdůraznila ředitelka.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Olomoucké listy

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: