Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Nové trvalkové záhony v Olomouci potěší i drobné živočichy a hmyz

16.11.2020 | Olomouc

Během letošního podzimu procházejí záhony na Rudolfově aleji ve Smetanových sadech kompletní obnovou. Obyvatelé Olomouce se mohou těšit na novou podobu šesti květinových záhonů od restaurace po ulici Polská. Pastva nejen pro oči, ale i pro hmyz a drobné živočichy bude sčítat více než 6 tisíc kusů trvalek, travin a přes 21 tisíc kusů jarních a letních cibulovin.

 


Nyní dochází k prospěšné obměně zbývající části trvalkových záhonů a jejich rostlin. Během zářijových dní došlo k terénním úpravám záhonů. Došlo k pokosení nadzemní části trvalek a odtěžení vegetační vrstvy cca 10 – 15 cm svrchní vrstvy terénu záhonů. Travnaté plochy záhonů byly až na výjimky ponechány a revitalizovány podsevem. Před vlastní výsadbou rostlin byla také provedena kultivace a vylehčení půdy příměsí štěrku. Povrch záhonů je snížen o 5 cm pod okraj obrubníků, tak aby bylo zabráněno vypadávání štěrku ze záhonů. Výsadba trvalek a travin byla zahájena od 2.listopadu. V průběhu měsíce pak budou vysazeny cibuloviny a do poloviny prosince proběhne mulčování.

 

Rostliny však potřebují čas k růstu, proto na zamulčované půdě nic neporoste. Tento typ záhonů bude velice pestrý a bohatý na různé druhy květin, takže budou poskytovat potřebnou potravu pro hmyz a motýly po téměř celé vegetační období.

 

Nové záhony budou obsahovat třapatku, terčovku, šalvěj luční, šantu kočičí, pivoňky, kosatce, krásnoočka a také oblíbené trávy (vousatec, bezkolenec a další). Celkové záhony budou nenáročné na zálivku, proto jsou ideální pro suché plochy ve vyhřátých městech. Trvalkové záhony budou hrát všemi barvami po celý rok. Jarní období okouzlí fialovou barvou, květen a červen zase zpestří vlčí máky svou výraznou červenou barvou a na podzim se můžeme díky astrám těšit na modré květy.

Redakčně upraveno.

Zdroj: Olomouc.cz

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: