Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Olomouc disponuje novou ekologickou mapou města

24.8.2021 | Olomouc

Olomoučtí studenti zmapovali obchody a služby, které jsou ekologicky přínosné. Mapa vás dovede k místům, která jsou příznivá k životnímu prostředí.


Cestu k místům s ekologickým zbožím či službami usnadní v Olomouci nová mapa, kterou zpracovali studenti Univerzity Palackého. Na webu i v mobilní aplikaci se nyní zobrazuje více než osm desítek obchodů, kaváren, restaurací a dalších lokalit, kde mohou lidé nakupovat produkty příznivější k životnímu prostředí.

Na projektu pracovalo osm studentů magisterského studia andragogiky pod vedením Víta Dočekala. Do mapy pak zařadili například bezobalové obchody, second-handy, antikvariáty ale i tržnice, či prodejny lokálních potravin. Pro přehlednost je možné jednotlivé kategorie filtrovat podle vlastní volby.

„Myslíme si, že Olomouc je plná podniků s alternativami spotřebního zboží, a bylo tedy už potřebné vytvořit nějakou platformu, pomocí které by se zájemce zorientoval,“ popisuje vznik prvotní myšlenky iniciativy její spoluautorka Lýdie Hájovská.

„Udržitelnost je pro nás životním stylem, který nezatěžuje planetu víc, než je nutné, a nutí člověka přemýšlet nad obsahem vlastního nákupního košíku,“ dodává k výběru podniků další z autorek projektu Michaela Ryšková.

Výsledek práce studentů je už nyní dostupný zdarma v prostředí aplikace Google Mapy. „Chtěli jsme použít platformu známou široké veřejnosti, aby byla skutečně pro všechny,“ tvrdí Hájovská.

Cílová skupina uživatelů ekomapy je podle autorů široká. „Může to být student, který shání učebnice za dobrou cenu. Dále například rodič, který vaří dětem z lokálních surovin, ale i minimalista, který volí kvalitu před kvantitou. Za kvalitní věc, která vydrží déle, si pak neváhá připlatit,“ objasňuje Lýdie Hájovská.

K mapě se zájemci mohou dostat i pomocí QR kódu. „Plánujeme do zapojených podniků distribuovat letáčky s QR kódy, které po naskenování chytrým telefonem přesměrují zákazníka přímo na mapu a zobrazí se mu tak další možnosti udržitelného nákupu,“ dodává Ryšková.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Olomoucká drbna

Zdroj: Pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: