Odbor životního prostředí olomouckého magistrátu spouští terénní průzkum a dotazníkový sběr dat o způsobu vytápění v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi. Dotazníkové šetření začalo na začátku listopadu ve vytipovaných částech města.
Spolupráce s univerzitami
Na průzkumu se kromě magistrátu podílí Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Katedra geografie Univerzity Palackého v Olomouci. Lokality, ve kterých dotazníkový průzkum proběhne, vytipoval obor životního prostředí ve spolupráci se členy zpracovatelského týmu. Data tazatelé sbírají v městských částech Lošov, Chválkovice a Slavonin, ale také v lokalitě okolo ulice kpt. Nálepky a v okolí městských parků.
Systém řízení kvality ovzduší
Průzkum vzniká v rámci projektu Systém řízení kvality ovzduší ve městě Olomouci a shromažďuje data týkající se energetického vybavení v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi. „Vzhledem ke skutečnosti, že právní předpisy v ČR neukládají provozovatelům lokálních topenišť oznamovací povinnost, neexistuje o těchto zdrojích znečišťování ovzduší ucelená databáze s reálnými daty. S ohledem na aktuálního stav znečištění ovzduší jsme se zpracovatelským týmem vytipovali lokality, ve kterých tento dotazníkový průzkum proběhne,“ vysvětluje Jitka Pudelová, vedoucí oddělení ochrany ovzduší magistrátu.
Zodpovědnost obyvatel
Výstup z dotazníkového šetření bude sloužit k aktualizaci rozložení lokálních topenišť a získaná data budou připravena k následným analýzám. Např. programům obsahujícím návrhová opatření v rámci aplikace informačního Systému řízení kvality ovzduší ve městě Olomouci. Poslední sběr dat týkající se způsobu vytápění v rodinných a bytových domech s lokálními topeništi proběhl v roce 2009. Odbor životního prostředí magistrátu laskavě žádá veřejnost o spolupráci a zodpovědný přístup k vyplňování dotazníků.
Redakčně upraveno.
Zdroj a foto: Město Olomouc