Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Přerov má vylepšené kontejnery na separovaný odpad

8.12.2021 | Přerov

Obyvatelé Přerova mohou nově využívat vylepšené kontejnery na separovaný odpad. Nové kontejnery jsou větší a k otevírání víka slouží nožní pedál.


Nové a objemnější nádoby na separovaný odpad jsou od dnešního dne přistavovány do kontejnerových hnízd v Přerově. Zástupci města a technických služeb si od tohoto kroku slibují mnoho výhod pro město i jeho obyvatele. Tak například díky razantnímu navýšení kapacity se nebudou v ulicích tvořit nekonečné „vláčky“ nádob, čímž se uvolní plocha třeba pro parkování. „Uživatelé jistě ocení i to, že nemusejí sahat na víko, protože to mohou ovládat nožním pedálem - víko se navíc i samo zavírá, takže nehrozí znečišťování okolí. A nám se zamlouvá také to, že při zvýšené produkci odpadu nebude nutné zvyšovat frekvenci svozu a zatěžovat město dalšími exhalacemi,“ shrnul primátor Přerova Petr Měřínský. 
 

Až do dnešního dne měli Přerované možnost odevzdávat své odpady pouze do menších nádob o objemu 1,1 metru krychlových. Teď už na ně v ulicích čekají první nové velkoobjemové kontejnery.  „Do konce listopadu umístíme na stanoviště 69 nádob na papír o objemu 3,2 metry krychlové a 19 nádob o objemu 2,2 metry krychlové. Následně se začne s rozvozem kontejnerů na plast, který bude ukončen před vánočními svátky. Bude jich stejný počet, jako těch na papír,“ řekl jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec. Jak dále upřesnil, v průběhu ledna a února pak bude distribuováno 50 velkoobjemových nádob na sklo – a navíc se počítá s tím, že město pořídí v následujícím roce ještě další velké nádoby na separovaný odpad. „Výhledově chceme pořídit tento typu kontejnerů i na komunální odpad. To ale nebude dříve než za rok a půl, protože je nutné upravit stávající stanoviště, která teď nejsou na tyto kontejnery přichystána,“ vysvětlil Střelec.

Nové nádoby budou poprvé vyvezeny specializovaným autem v úterý 16. listopadu. Vozidlo je vybaveno bočním výsypem, takže není potřeba další obsluhy, která by s nádobami manipulovala. Ve voze je pouze řidič, který z kabiny obsluhuje robotizovanou ruku. A auto má i jiné chytré „vychytávky“ - například oddělitelný zásobník na slisovaný odpad o objemu asi 20 tisíc litrů, který lze použít k převozu přímo ke koncovým odběratelům a tím se vyhnout další manipulaci v podobě výsypu, skladování a nakládky. „Vše bude zatím probíhat ve zkušebním provozu, kdy mohou nastat nepředvídatelné problémy, které se budeme případně snažit odstranit. I naši řidiči se budou postupně zdokonalovat v řízení těchto moderních svozových prostředků, a proto žádáme občany o toleranci,“ doplnil náměstek technických služeb Tomáš Lolek.

Pořízení 226 kontejnerů přišlo město Přerov na 11 milionů korun, na nákup čerpalo 85procentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Dvě svozová vozidla pořídily Technické služby města Přerova za 17, 6 milionu a dostaly na ně dotaci ve výši 2, 5 milionu korun. 

 

V Přerově se aktuálně chystá ještě další krok k lepšímu třídění – majitelé rodinných domů mohou mít přímo u svých nemovitostí popelnice na papír a plast. O novince jsme psali v tiskové zprávě 5. listopadu 2021.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Přerov.eu

Zdroj fota: Město Přerov

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: