Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Ulici v Olomouci zdobí nové akáty

10.2.2021 | Olomouc

Akát je velice rychle opadavý strom, jehož existuje více než 15 druhů. 11 nových akátů bylo vysazeno na jednom z hlavních městských bulvárů v Olomouci. Díky tomu se pomalu vrací veřejná zeleň do ulic. 

 

 


Jedenáct nových stromů krášlí jeden z hlavních městských bulvárů v Olomouci. Na Masarykově třídě se v prosinci podařilo vysadit akáty a začít tak s postupným návratek veřejné zeleně v ulici.

Prvotní termín pro sázení stromů byl v listopadu, práci zahradníků tehdy ale zastavily neevidované síťové kabely. Plánovaná výsadba tak musela počkat do doby, než se vyjasní, zda jsou sítě funkční a kdo je jejich správcem.

Oslovili tedy veškeré veřejné síťaře a čekali na jejich vyjádření. Ani po měsíci se k nim ale nikdo nepřihlásil. S ohledem na situaci požádali o vyjádření odbornou firmu. Ta sítě prověřila a opakovaně na místě potvrdila, že jde o kabely staré a dávno odpojené. Poté se konečně výsadba mohla bez problémů uskutečnit.

Zahradníci vysadili jedenáct z původních třinácti akátů, které vytvoří část nového stromořadí na Masarykově třídě. Kabely, které se nakonec v zemi ponechali, jsou v těchto místech v takové hloubce, že kořenům stromů nevadí.

Vysazené akáty tvoří část linie nového stromořadí na Masarykově třídě mezi ulicemi Jeremenkova a Březinova. Porostou v zeleném pásu po levé straně ulice ve směru do centra a předznamenají tam postupnou obnovu zeleně. Na zkrášlení prostoru hlavního bulváru totiž město pořídilo studii.

Situace na Masarykově třídě je podle odborníků názornou ukázkou toho, jak složitá může být obnova veřejné zeleně ve městě. Stromy zde dříve byly, ale kvůli nekoncepční instalaci sítí v minulosti některé uhynuly a ty, které odumřely stářím, už zahradníci nemohli nahradit novou výsadbou kvůli ochranným pásům sítí.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Olomoucké listy 

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: