Před osmi lety však tato lokalita začala dostávat novou tvář. Zásluhou se stala práce lesníka, zahradníka a zároveň i rodáka z Myslejovic na Drahanské vysočině.
Opuštěná krajina mu připadala nezajímavá a hlavně stromy chyběly. Začal je tedy sázet, na vlastní náklady a ve svém volném čase.
Dnes zde najdeme aleje stromů podél polních cest ve tvaru písmena T a malý lesopark u kříže. Většinu stromů si zajišťuje organizačně, ale i finančně sám.
Vlastní lesní školku, spolupracuje s ním kolem osmdecáti dobrovolníků, podporovatelů, sponzorů a pomocníků. Všichni totiž pochopili, že remízky, meze a zelené pásy mají velký význam a to nejen estetický, ale i funkční, protože pomáhají udržet vodu v krajině a slouží jako domov pro zvěř.
Do polí se nyní vrátil život. Najdeme zde ptáky, hmyz, ještěrky, bažanty, koroptve, zajíce i srnky. Stromů zde roste stovky. Od typických líp srdčitých, dubů letních či hrabrů obecných, až po aronie, muchovníky, maklury, kaki, citroníky, muďouly a kdouloně. Dále zde byly vysázeny tyto cenné okrasné stromy - dub zubatý, jeřáb oškeruše, pavlovnie plstnatá, katalpa trubačovitá, štědřenec odvislý, dřevozec trojtrnný a smrk omorika.
Přírodní alej se stala hotovou živou učebnicí, k některým méně známým druhů přibyly tabulky se základními údaji.
V aleji máte možost se posadit na paletovou lavičku.
Dále jsou k vidění různé doplňky jako krmítka, ptačí budky, jezírko, podstavce pro dravé ptáky, velké solitérní kameny, okrasné zídky vysázené květinami.
Loni byla vysázena březová a dubová alej ve směru na Kraličky. Byly zde vytvořeny i dvě kosené louky a dva kruhové remízky pro zvěř.
Novinkou je, že ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny byl schválen projekt výsadby tří kilometrů alejí na zaoraných obecních cestách.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Hanácké novinky
Zdroj fota: pixabay.com