Olomoucké
Zelenenoviny.cz

V centru Olomouce funguje veřejná zahrada, lze tam pěstovat i relaxovat

2.6.2017 | Deník.cz

Zaohrada OlomoucZahrádkářská sezona začala. A to i ve městech, kde dosud nebývalo mnoho prostoru na vypěstování vlastní okurky či rajčete. Ve větších sídlech včetně světových metropolí vzniká stále víc takzvaných městských zahrad.


Jednu takovou založili nadšenci i v Olomouci, v areálu letního kina v Pekární ulici.

Jmenuje se Zaohrada a je v ní vítán každý, kdo touží po vlastních výpěstcích.

„Zpočátku jsme měli zájem o prázdný prostor vedle Muzea umění. Jednali jsme s tehdejším ředitelem, ale nedopadlo to. Měli jsme už ale připravené financování, takže jsme hledali jinou variantu a objevili jsme prostor kolem letního kina," líčí spoluzakladatel projektu Jan Žůrek.

„Bylo to dost náročné. Areál stále měnil majitele a my jsme museli zakládat zahradu každý rok nanovo," dodává.

Kolik se platí?

Námaha a úsilí přinesly své plody. Vznikl unikátní prostor, kde Olomoučané pěstují zeleninu a současně relaxují a vzájemně se poznávají.

„Je velmi zajímavé sledovat motivace lidí, kteří se do zahradničení uprostřed města pouští. Chodí zhruba dva typy lidí. Jedni to mají jako odpočinek a vhodný způsob trávení volného času a druzí to berou jako součást životního stylu," říká Žůrek.

O tom, jak si lidé Zaohradu zamilovali, vypovídá i to, že ještě před začátkem sezony byla obsazena převážná část záhonů. Dohromady je jich bezmála čtyřicet.

„Fungujeme na takovém lehce družstevním principu. Každý se stará nejen o svůj záhonek, ale zapojuje se i do péče o celý areál," podotýká Jan Žůrek.

Zájemci o pěstování mohou komunitu kontaktovat přes e-mail, telefonicky nebo na Facebooku.

Roční pronájem jednoho z připravených záhonků je 950 korun, zahradnické nářadí se sdílí a je k dispozici přímo v areálu. Stejně tak i přístup k vodě potřebné k zavlažování.

Pikniky i workshopy

To, co si zahrádkář ve své hlíně zasadí, je čistě na něm. Nesmí však výsadbou obtěžovat okolí a pěstovat nezákonné rostliny.

„Zaohradníci" si zakládají na ekologickém přístupu, proto preferují spíše přírodní hnojiva.

Majitele záhonků pojí také řada akcí, které během roku pořádají. Například letní pikniky, při nichž se grilují vypěstované plody, nebo zimní přednášky a workshopy s odborníky.

„Naší prioritou je další zvelebování areálu, ale chceme být i více aktivní mimo sezonu. Zaměřit se na osvětu a vzdělání," dodává Jan Žůrek.

Zdroj: http://www.denik.cz/

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: