Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Dno Laguny v Přerově má méně bahna

2.2.2021 | Přerov

V Přerově se nachází zóna Lagun. Naleznete zde malou a velkou Lagunu, obě jsou v těsné blízkosti řeky Bečvy a národní přírodní rezervace Žebračka. Tato oblast je oblíbená zejmená pro svá využití, např. relax či sport. Velká Laguna je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Během mnoha let se zde vytvořila silná vrstva bahna, kterou se zástupci města rozhodli za pomocí bakterií odstranit. 


Dvě stě dvacet nákladních aut by se muselo dostat k velké Laguně a naložit na korbu bahno, aby byl výsledek stejný, jako při použití speciální bakteriální směsi, která fakticky bahno ze dna ,,požrala“. Dle zprávy v Laguně došlo k úbytku o 1 800 metrů kubických, a to se považuje za solidní výsledek. Spokojení jsou i rybáři, kteří nás už vloni upozornili, že jde touto pro přírodu šetrou metodou dostat ze dna usazeniny. 

 

Laguna patří k lokalitám Přerova, která lákají k návštěvě - vodní hladinu obklopuje příroda, v blízkosti je park i lužní les. Jenže zatímco ještě v 80. letech se tu lidé koupali, na konci 90. let by už tu - s trochou nadsázky - bahnem propadlo malé dítě.

 

V roce 2008 se proto zástupci města rozhodli, že Lagunu odbahní pomocí sacího bagru. Výsledkem byl úbytek 90 centimetrů bahna za 3 a půl milionu korun, nevýhodou ale bylo, že šest týdnů sem jezdila nákladní auta, která usazeninu převážela a ukládala na speciální místo.

 

V roce 2020 proto přišlo rozhodnutí, že bahno se bude likvidovat šetrnější a výrazně levnější cestou, a to pomocí speciálních mikroorganismů. Ty se dostaly do vody z loďky přerovských rybářů, kteří se o dávkování od jara loňského roku do podzimu starali – s aplikací už měli zkušenost z přerovského rybníku, který obhospodařují.

 

Úbytek bahna v Laguně pak i rybáři vyhodnocovali, aby měli představu, jak je prostředek účinný. Tloušťku měřili před aplikací a pak na podzim - v přesně daných osmi bodech. Úbytek byl v průměru 8 cm.

 

Přípravek dodala Přerovu firma Baktoma a město za něj zaplatilo 195 tisíc korun. Dříve byl přípravek použit i například při čištění Štrbského plesa.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Přerov.eu

Zdroj fota: Přerov

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: