Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Do města se vrací sdílená kola a koloběžky

20.7.2023 | Olomoucké listy

S letní sezónou se do města vrací sdílená kola a koloběžky. Město se letos více zaměří na pravidla jejich správného užívání. Návštěvníci se mohou projet na sdílených kolech od Next Bike a koloběžkách společností Bolt, Eagl a Lime.


S teplejším počasím se do města vrací sdílená doprava. Kola a e-koloběžky se těší přízni a město se s provozovateli letos zaměří zase především na pravidla jejich správného užívání. Patří mezi ně dodržování dopravních předpisů a správné parkování.

V Olomouci se bude letos možné projet na sdílených kolech od Next Bike, v případě koloběžek mohou lidé vybírat mezi společnostmi Bolt, Eagl a Lime. „Provozovatelé koloběžek tak zůstávají stejní a svůj počet na letošní sezonu ani nerozšiřují. Celkový počet sdílených kol a elektrokoloběžek by se měl pohybovat okolo 1310 strojů. Co se týká sdílených kol, tak už v Olomouci letos nejsou zastoupena Rekola,“ popsal městský cyklokoordinátor Stanislav Losert.

Pro mnoho Olomoučanů, studentů i návštěvníků města se sdílená mobilita stala vítanou alternativou k pohybu po městě. Jen za loňský rok dle údajů provozovatelů uskutečnili 271 625 jízd na jízdních kolech a 231 668 jízd na elektrokoloběžkách. Služba si tak nesporně našla svoje místo a město pro ni už před časem vytvořilo i speciální webovou stránku sdilena.olomouc.eu. Dohledat na ní lze veškeré užitečné informace včetně možnosti nahlášení problémů s parkováním. „I v letošní sezoně budeme po provozovatelích důsledně požadovat zejména to, aby využívali nastavení ve svých aplikacích, a jejich klienti tak nemohli odstavit kola či koloběžky mimo dohodnutá místa,“ doplnil jedno z důležitých pravidel cyklokoordinátor Losert. „V průběhu letošního roku mají mít navíc všichni na svých strojích umístěné také kontaktní telefonní číslo, aby bylo možné se dovolat zodpovědné osoby provozovatele, která má za ně v Olomouci sdílenou dopravu na starost,“ objasnil.

„Je nesporné, že služba přináší možnost rychle, levně a především ekologicky se přemisťovat po městě. Už proto se musíme společně s provozovateli dál snažit o to, aby výhody sdílené dopravy převažovaly nad případnými problémy,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Pejpek. Nahlásit problém s parkováním provozovateli bylo dosud možné na sdilena.olomouc.eu. Kromě dodržování řádného parkování se chce město společně s provozovateli zaměřit znovu i na osvětu, která zdůrazňuje pravidla správné jízdy po městě. Už loni se zvýšil i počet stojanů na kola a vodorovné značení, které v Olomouci vymezuje parkovací zóny pro sdílená kola a elektrokoloběžky, prošlo letos obnovou.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Olomoucké listy 

Zdroj fota: sdilena.olomouc.eu

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: