Malý krámek v Kravařově ulici nabízí množství stále se rozrůstajícího srotimentu. Nakoupíte zde ořechy, mouky, těstoviny, luštěniny, koření a mnoho dalších kvalitních surovin. Jitky jsme se zeptali jak obchod funguje a jaké jsou její plány do budoucna.
Odkud přišla inspirace na otevření vlastního bezobalového obchodu?
Inspirace přišla z Bezobalu Praha. Jde o skupinu ekologických nadšenců, která v ČR šíří koncept Zero Waste - tedy předcházení vzniku odpadu. V myšlence je následovat jsem se utvrdila v Olomouci, kde je nejbližší bezobalový obchod. Tam mě Renata Placková velmi ochotně nechala nahlédnout pod pokličku. Inspirovat jsem se byla i ve Zlíně. Všechno jsou to pozoruhodní lidé, obrovsky zapálení pro věc, připravení šířit myšlenku dál a hlouběji do komunit a mezi veřejnost. Možná už dnes mezi ně tak trochu patřím i já. Jsme různí, nemáme společného nic kromě této myšlenky a její konkretizace v podobě našich obchodů. Jak jinak chcete přesvědčit veřejnost o užitečnosti konceptu Zero Waste, než jeho uvedením do života?
Bylo těžké tento typ obchodu rozjet? Jak reagovali první zákaznící?
Málokdo ví, že obal (zejména plastový) představuje až 40% ceny zboží. A obalu se nenajíme, jednoduše a bez přemýšlení jej vyhodíme. A to je právě ta "snadnost, jednoduchost", která lidstvo dovádí tam, kde právě je. Zamořené oceány, otrávené ryby, znečištěné lesy, černé skládky. Náš zákazník si přináší vlastní krabičky nebo nádoby, do kterých mu nasypeme kvalitní a chutné potraviny. Zákazníkům, kteří si nás najdou jen tak náhodou, nabízíme k zakoupení papírové pytlíčky, avšak i u těch zaznamenávám, že při další návštěvě už od dveří hlásí: "Mám svoje!" A to je pro nás to pravé obchodnické eko blaho.
Jak hodnotíš fungování obchůdku s odstupem času, navštěvuje vás více lidí? Mají zákazníci nějaké konkrétní požadavky?
Ano, počty zákazníků mají skutečně pomalou vzrůstající tendenci. Obchod za rok svojí existence prakticky zdvojnásobil nabízený sortiment. Aktuálně nabízí kolem 300 druhů nejrůznějšího potravinového zboží. Bezobalové obchody v ČR jsou každý unikátem, reagujícím na požadavky svých zákazníků. Stejně tak unikátním je i obchod Bez Obalu v srdci Hané v Prostějově, snažící se vyjít vstříc přání lidí. Máme také v našem týmu osoby, které umí kvalitně a odborně poradit co a jak vařit, aby jídlo tělu prospělo.
Co všechno zahrnuje sortiment, případně jestli plánuješ doplnění tekutých mýdel a gelů na praní?
Aktuální sortiment obsahuje náš aktualizovaný Ceník, který rozesíláme na požádání. Velmi brzy bude automatickou součástí našich webových stránek. Vzhledem k tomu, že v současné době hledáme větší prodejnu, samozřejmou součástí budou i stáčená mýdla, gely na praní a další ekologické prostředky. Tyto máme dokonce už i na skladě, takže stačí najít větší prostory s parkovištěm v blízkosti a zboží bude v okamžité nabídce. Podle toho, jaké prostory se nabídnou, zvažujeme i o Wild Baby Coffee, což by měla být mini kavárna pro rodiče s dětmi, absolutně bezodpadová. To je zatím náš sen.
Jsi hlavní zakladatelka spolku Zdraví od malička, jaké plánujete letos akce?
Pro ten to rok je první stěžejní aktivitou Maraton zdravé výživy, kdy zveme specialisty na různá témata v oblasti zdraví a jídla. Druhou aktivitou je rozjezd Dětského klubu Zdravíci, který bude od září fungovat při Základní škole Kostelec na Hané a doplňovat stávající kapacitu družin. Dětský klub podpořil Evropský sociální fond a realizace potrvá dva roky. Na podzim ještě uspořádá náš spolek akci Swapování oblečení, v rámci které dojde k obměnám toho nejlepšího, co skrývají naše šatníky a sami tyto poklady z nějakého důvodu nevyužíváme. Před Vánoci uspořádáme tradiční dílničku pro rodiče a děti. Spolek nejvíce tíží fakt, že nemá vlastní prostory, proto vítá jakoukoli pomoc či podporu při získávání vhodných prostor v Prostějově a okolí.
Zdroj foto: archiv Bezobalu v srdci Hané