Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Rapotín mění odpad na čistou energii

15.4.2020 | Olomouc

Biologicky rozložitelný odpad je využitelný zdroj energie. Přesto se moc nevyužívá. Jako jedni z mála u nás to umí v Energetickém recyklačním centru (ECR) v Rapotíně. Zbytky ze supermarketů, od potravinářských společností a z dalších zdrojů mění na mimořádně kvalitní bioplyn. 


Centrum se snaží energetické využití odpadu stále zlepšovat. Vývoj a prosazení technologií má za cíl šetrně a efektivně zpracovávat nejen biologické zbytky, ale i plasty a další druhy odpadu. 

 

V současné době v Rapotíně přetvoří na plyn 30 tisíc tun bioodpadu ročně, což se rovná teplu a světlu pro dva tisíce domovů. Odpad mohou vozit všichni. 

 

Velkou výhodou bioplynové stanice, vytápějící už dnes část obce, je možnost zpracování odpadů i s obaly. 
Systém je schopný oddělit plasty a další nerozložitelné části obalů od obsahu, takže odpadá vybalování zbytků potravin náročné na čas i lidskou sílu. 


V Rapotíně plánují také stavbu vyhřívaných skleníků pro pěstování rostlin, sušárnu a další novinky k zužitkování všech možností nejmodernější bioplynové stanice. 

 

Za investicí do výroby bioplynu a následně i biometanu z odpadů stojí společnost Energy financial group (EFG). Má několik dceřiných firem, které zajišťují efektivní svoz materiálu, jeho zpracování a následné získávání i distribuci plynu. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Krajánek Olomoucký kraj

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: