Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Zahrada zeleně

Udržme si na zahradách ježky

07.11.2018

Mít ježka v zahradě je požehnáním, jde totiž o hmyzožravce s velkou chutí k jídlu. A nepohrdne ani slimákem! Jak tedy ježka nalákat do své zahrady a zajistit, aby ji neopustil? Víme jak na to. více …


Hrabání listí na zahradě? Někdy je lepší nedělat nic

24.10.2018

ListíSkutečně se má náplní vašeho života stát neuvěřitelně zbytečný boj se spadaným listím, nebo jste ochotni alespoň částečně odstoupit stranou od ideje, že váš trávník na zahradě musí nutně vypadat stejně jako ten z golfového hřiště ve Velké Británii? Pokud zvažujete, že hrabání listí z trávníku pro jednou vynecháte, čtěte chutěvíce …


Permakultura může být součástí života

17.10.2018

permakulturaŽivot je nutné skutečně prožít. Nejlépe však tak, aby byl dobrý jak pro nás, tak i naše okolí. Pamatujte, že jen ve zdravém prostředí, lze žít zdravý život. Permakultura je styl života, který respektuje přírodní zákony a přináší radost a energii každý den. více …


Horko a sucho ptákům nesvědčí. Pomoci jim může obyčejná miska s vodou, radí ochránci zvířat

15.08.2018

PtáčekUž dva měsíce se naše země potýká s teplotními rekordy a hlavně suchem. Horko v kombinaci s dlouhotrvajícím suchem je vražedná kombinace i pro zvířata. Pomoci ptákům a drobným savcům lze obyčejnou miskou s vodou. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody. více …


Našli jste na zemi rorýse? Můžete mu zkusit jednoduše pomoci sami

31.07.2018

RorýsRorýsi jsou neobyčejní letci. Létat dokáží nepřetržitě deset měsíců, aniž by usedli. Během letu i spí. Současná vedra a sucho jsou ale vyčerpávající i pro ně. Jak hlásí záchranné stanice pro volně žijící živočichy, během července jich přijaly více než 400. Pokud najdete rorýse na zemi, může být první pomoc vcelku snadná. Rorýs sám nedokáže ze země vzlétnout. Pokud nevypadá, že by byl zraněný, pak jej stačí vzít do ruky a vyhodit do vzduchu. A on už se "chytne".

  více …


Louky zadrží v krajině vodu, u Popic vznikají "zeleným" senem

19.07.2018

NP podyjíTrávu z fungujících luk posekají v době dozrávání nebo zralosti semen a ihned rozprostřou na připravený povrch. Místo volného zarůstání nebo osetí směsí semen zkouší Správa Národního parku Podyjí metodu "zeleného" sena. A tam, kde dřív byla orná půda, vzniknou louky, které zadrží vodu v krajině a zlepší podmínky pro živé organismy.  více …


Jednoduché pěstování hlívy bez kolíčků a igelitu

02.07.2018

sadba hlívyRozhovor s odborníkem a dalo by se říci průkopníkem pěsotvání hlívy ústřičné, Vlastimilem Šavelkou, Vám nabídne pohled na nové a jednodušší možnosti pěstování hub v domácích podmínkách. Jedná se hlavně o metodu spodním očkováním, která je vhodná pro všechny pěstitele. Začít můžete ještě letos. více …


Ochránci přírody "vyletnili" rybník na Jihlavsku. Ten je nyní plný života

29.05.2018

Letnění rybníkaTisíce pulců a stovky dospělých žab několika běžnějších i vzácnějších druhů jsou touto dobou k vidění v jednom z „míst pro přírodu“ – rybníku V seči na Jihlavsku. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody. více …


Dešťovka 2018: žádosti o dotace, aby nám dešťová voda zbytečně neutíkala

18.05.2018

Dotace dešťovka kalkulačkaDotace na zachycování a další využití dešťové vody se udělují i v roce 2018. Podle informací Státního fondu životního prostředí zbývá dočerpat více než 100 milionů korun z programu, který začal vloni na podzim. Navíc politici avizují možné navýšení této částky. Jak dotaci získáme? více …


Podporovat včely samotářky vám přinese ovoce

16.04.2018

Věděli jste, že jich existuje několik stovek druhů a že pro zahrady jsou samotářky častokrát důležitější než včela medonosná? více …


Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: