Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Uničov začal používat ke stromům zavlažovací vaky

16.7.2018 | Uničov

UničovOd minulého týdne začalo město Uničov používat novou metodu k zavlažování místních stromů. Suchem nejvíce ohrožené stromy jsou nyní zásobeny dostatkem vody, a to díky zavlažovacím vakům.


Technické služby začaly k zálivce stromů používat nové pomůcky – plastové zavlažovací vaky. Zahradníci je nyní střídavě přikládají ke zhruba 50 vytipovaným stromům po celém městě, které jsou nejvíce ohroženy suchem; vesměs se jedná o výsadbu z posledních tří let.

„Jde o extrémně odolné plastové vaky, které fungují jako klasická kapková závlaha,“ popsal funkci novinky ředitel Technických služeb Luděk Zamazal. „Když přijede kropička, tak strom jednorázově zalije třeba 30 litry. Pokud ale není kolem kmene dostatečná závlahová mísa, většina vody se rozteče do okolí. To u závlahového vaku nehrozí,“ doplnil. Běžně jsou plněny zhruba 60 litry vody, která odtéká asi devět hodin. Proto se veškerá vláha dostane do půdy a dále ke kořenům stromů. „Vak lze použít jako jednoduchý, nebo dva sepnuté. Jejich objem vždy zmenšuje samotný kmen, který obepínají. Ale pokud dva sepnuté vaky položíme vedle stromu, můžeme v tu chvíli využít celý jejich objem, který je až 190 litrů,“ konstatoval Luděk Zamazal.

Technické služby zakoupily 20 vaků, každý stál něco přes 600 korun. „Poprvé jsme se s tímto řešením seznámili na zahradnickém školení loni v listopadu v Luhačovicích. Tam jsme se s dodavatelem také dohodli a poprvé jsme vaky použili ve čtvrtek 12. července,“ upřesnil Luděk Zamazal.

Závlahové vaky se začaly užívat v USA zhruba před 30 lety. Bohaté zkušenosti s jejich funkcí má například Stockholm, kde jsou instalovány u zhruba osmi stovek stromů. Švédové nechávají závlahové zařízení u dřevin po celou sezónu, aniž by zaznamenali nějaké náznaky vandalismu. V Uničově se vaky na konci pracovní směny Technických služeb uschovají. Mimo jiné proto, že nezůstávají u jednoho stromu, nýbrž jejich umístění se průběžně mění.

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Technické služby používají zavlažovací vaky

Zdroj foto: Technické služby používají zavlažovací vaky

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: