Olomoucké
Zelenenoviny.cz

Zábřeh dává život starým věcem

16.8.2018 | Zábřeh

Technické služby ZábřehSnížit množství vyprodukovaného odpadu se rozhodla radnice města Zábřeh. Sportovním potřebám, hračkám, knihám ale i vybavení domácností nebo třeba nábytku mohou občané prodloužit život díky projektu RE-USE, který spustila městská společnost EKO servis Zábřeh.


 

Projekt RE-USE „Život starým věcem“ má za úkol redukovat množství odpadu prodloužením životního cyklu použitých, ale stále funkčních věcí. Tento projekt je specifický tím, že přispívá k ochraně životního prostředí a zároveň ve spolupráci se společností EKO servis Zábřeh podporuje místní psí útulek.

„Prvotní myšlenka projektu se zrodila u pracovníků sběrného dvora Separex. Ti sledovali, jak občané odevzdávají i věci, které byly v dobrém stavu a daly se stále účelně využít. Podněty přicházely i od samotných občanů, kteří se dotazovali, kam by mohli nepotřebné, ale funkční věci odložit. Proto vznikl projekt RE-USE Zábřeh, na kterém se podílí město Zábřeh, EKO servis Zábřeh s. r. o. a Technické služby Zábřeh, příspěvková organizace,“ popsal založení projektu ředitel Technických služeb Zábřeh Milan Doubravský.

Občané mohou použitou funkční věc zdarma odevzdat ve sběrném dvoře Separex na Leštinské ulici. V centru města na Školské ulici si pak kdokoli další může použité věci odkoupit za symbolickou částku. Důsledná evidence věcí z RE-USE pomůže v následné statistice získat data o množství věcí, které se nestaly zbytečně odpadem a byly navráceny do oběhu.

„Prodloužení životního cyklu věcem, které by se jinak staly odpadem, přispěje k šetrnému využívání přírodních zdrojů, a je tak další z aktivit města a občanů pro ochranu životního prostředí“ doplnil starosta František John. 

Do budoucna Technické služby Zábřeh plánují propojení také se sociálními službami rovnou na dvou úrovních. Lidé, kteří se ocitnou v sociální tísni, by jednak mohli snadněji získat potřebné vybavení domácnosti, nebo by mohli být přímo v RE-USE Zábřeh zaměstnaní.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj a foto: www.zabreh.cz

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: